kontakt@green.pl
+ 48 601 234 567
Starosta: Ewa Zięba
Prowadząca: Agnieszka Fertała
Miejsce spotkań: ZCAS - Sala "lustrzana",
Czas: czwartek, godz.11.00
Rok akademicki 2023/2024
Składamy serdeczne podziękowania kol. Krystynie Matraszek za wieloletnie pełnienie funkcji Starosty grupy joga.
******************************************************************************************************************
Zaczynamy zajęcia od skupienia się. Ćwiczymy, a kończymy zajęcia odpoczynkiem czyli śavasana. Integracja połączona za zdrowym jedzeniem
POZDRAWIAMY!
Krystyna Matraszek
"Joga-Nidra lub "sen jogina" to stan podobny do snu, którego jogini doświadczają podczas medytacji.
Ta praktyka relaksacji zmniejsza napięcia i niepokój, bóle głowy, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, pocenie się, i bóle brzucha.
Yoga Nidra to praktyka niezwykła, wielowymiarowa, przynosząca odprężenie na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.
Praktykując Jogę Nidrę ciało pozostaje w całkowitym bezruchu, ale świadomość intensywnie działa na głębszych poziomach. Poprzez odwrócenie uwagi od świata zewnętrznego i snu znajdujemy się w specyficznym stanie pomiędzy snem a jawą, w którym mamy dostęp do ukrytych treści własnej podświadomości.
Technika ta może być wykorzystywana nie tylko do relaksacji ale rownież do poprawy zdrowia, obniżenia poziomu napięcia i niepokoju, pobudzenia kreatywności, dokonywania zmian w życiu.
Joga nidra uczy nas akceptowania rzeczy takimi, jakie są, i życia takim, jakie jest. Gdy akceptujemy i przyjmujemy z radością wszystko, co jest, konflikt ustaje, a nasza prawdziwa natura jako wielowymiarowa Obecność zaczyna lśnić.
Każdy przedmiot przechodzi przez swój własny, niepowtarzalny cykl narodzin, wzrostu, rozpadu i śmierci. Te przemiany dokonują się w ramach i na bazie przyglądającej się temu świadomości. Cokolwiek rodzi się poza świadomością, w końcu i tak rozpłynie się z powrotem w świadomości, a jakakolwiek próba kontrolowania czy zakłócenia tego nie zmienia ostatecznie naturalnego cyklu narodzin i śmierci. Tak więc odrzucenie jest zawsze porażką jeszcze zanim się dokonało. Nie odrzucając, żyjąc w przyjaznej akceptacji, przyjmując rzeczy takimi, jakie są, wykraczamy poza nie i odnajdujemy naszą prawdziwą tożsamość jako Obecność, w której wszystkie rzeczy mają swe narodziny, swój rozwój, rozkład i śmierć.
Podczas praktyki jogi nidry świadomie odnajdujemy i badamy wrażenia, emocje, myśli i obrazy, gdy życzliwie wpuszczamy te wrażenia do świadomości, zupełnie nie usiłując ich kwestionować ani też angażować się w nie. Powstają, a potem zanikają. Wrażenia te już nie zaprzątają nam umysłu, ponieważ brak intencji, by odrzucać ich istnienie. W czasie praktyki jogi nidry pozwalamy treściom z podświadomości pojawiać się w świadomości. Gdy przyjmujemy stłumione dotąd treści, już nas one nie nurtują. Doświadczenia, myśli i emocje stwarzają nam problem tylko dlatego, że się przed nimi wzbraniamy.
Umysł ocenia każde doświadczenie jako dobre lub złe i usiłuje kształtować doświadczenia zgodnie z tą oceną. W jodze nidrze pojmujemy, że ocenianie i kontrolowanie siebie lub kogoś innego oznacza odrzucanie, nieprzyjmowanie tego, kim jesteśmy, a odrzucanie powoduje jedynie konflikt, walkę i cierpienie. Wszystko, co odrzucamy, zostaje zepchnięte do podświadomości, a wszystko, co żyje w podświadomości, odbija się w naszym zewnętrznym świecie.
Wcielenie tej wiedzy w życie ma ogromną moc transformacji.
Gdy przestawiamy się z dążenia, by zmienić siebie, na bycie świadomym bez oceniania, dzieją się cuda."
Administracja CMS - ZUTW
Strona www stworzona przez Foto-N